Leden 2012

Ruiny (Scott Smith)

30. ledna 2012 v 12:00 | Raspberry |  Knížky
RECENZE NA FILM RUINY ZDE.


Autor: Scott Smith
Počet stran: 432
Nakladatelství: Knižní klub
Originální název: The Ruins

Dva mladé americké páry - Amy a Jeff a Stacy a Eric - se na dovolené v Mexiku seznámí s Řekem, který si říká Pablo, a Němcem Henrichem. Všichni společně se vydají za Henrichovým bratrem, jenž má pobývat v táboře archeologů zkoumajících prastaré ruiny hluboko v džungli. Tam ale vstoupí na zapovězenou mýtinu, a protože tím překročí tabu, vykáží je mayští vesničané na pahorek, který se uprostřed ní zdvihá, a pod hrozbou smrti jim z něho nedovolují odejít.

Šest mladých lidí obklíčených indiány ozbrojenými puškami i luky zprvu odmítá brát tuto absurdní situaci vážně, záhy je ale reality zasáhne plnou silou: na pahorku pod příkrovem lián naleznou pozůstatky archeologické výpravy i Henrichova bratra. Nezbývá jim než čekat na pomoc zvenčí, ale skrovné zásoby vody a potravy jim nedávají šanci na delší přežití. A pak dole v šachtě vprostřed plošiny pahorku uslyší vyzvánět mobilní telefon. Když se k této naději na záchranu spouští Pablo, lano se přetrhne a on skončí na dně s přeraženou páteří. I tam, v naprosté tmě, rostou podivné liány deroucí se z boční chodby, která se táhne bůhví kam. A tyto liány poprvé zaútočí, když se na pomoc Pablovi vydává Eric. To, co o nich skupina přátel postupně zjišťuje, je čím dál děsivější: dokáží mezi sebou komunikovat, napodobovat zvuky i hlasy, předvídat, plánovat - a také zabíjet.

OBÁLKA
Český obal se mi vůbec nelíbí, zato nad zahraničními se tu doslova rozplývám. :D Podívejte se sami, jsou doopravdy nádherné!

Zahraniční obálky:


UKÁZKA
"Amy!" zavolal Jeff a Amy se téměř zastavila. Zaváhala a začala spouštět fotoaparát k zemi. Byla ale nesvědčená, že je téměř na správném místě, udělala tedy jeden poslední krok a bylo to dokonalé: už měla v záběru i Erika. Stiskla spoušť a slyšela její cvaknutí. Byla sama se sebou spokojená, stále měla pocit, jako by k dramatické scéně nepatřila a líbilo se jí to. Když ale zvedala oko od hledáčku, pocítila podivné napětí kolem kotníku, jako by ji tam držela něčí ruka. Pohlédla dolů a zjistila, že zacouvala přes celou mýtinu. To, co cítila, byla ta kvetoucí liána. Kolem kotníku měla obtočený dlouhý zelený úponek.

MOJE HODNOCENÍ
Vidět nejdřív film a pak číst knížku, podle které byl natočen, to bylo vážně zvláštní. Celkem jsem se ze začátku ztrácela, jelikož se tady oproti filmu, jak už to holt bývá, naskytlo hodně změn. V knize jsou samozřejmě mnohem lépe propracovanější postavy. Prvních zhruba 100 stran popisuje události kolem pobytu na dovolené v zahraničí (konkrotněji v Mexiku) a výlet. Po příchodu skupinky do ruin a brzké smrti jedno z nich je nevinnost knihy rázem pryč.

Dokonce i samotný závěr se liší od filmového zpracování. Mimochodem stejně jako ve filmu je trošku ironický konec, avšak oba jsou naprosto odlišné.

Při výběru knihy se nikdy neřiďte podle obalu. Kdybych to udělala tentokrát, přišla bych o 400 stránek plných vraždících lián, a to by byla věčná škoda. Ne, vážně. Ruiny jsou výborná kniha!We're all fucking beautiful!

28. ledna 2012 v 22:00 | Raspberry |  Other

Tumblr_lpff3aiavz1qc9br1o1_500_large


Fine.

27. ledna 2012 v 21:17 | Raspberry |  Píšu...
Děkuju vám za pěkné komentáře. Už jsem v pohodě. Beru to tak, že B. je na lepším místě.
Dneska jsem nebyla ve škole, protože jsem trošku nemocná. Možná, že bych to zvládla, ale... nechtělo s mi. :D Takže jsem měla hodně času. Dočetla jsem knížku (bude tady recenze), podívala s na film (taky bude recenze :D) a bylo to fajn. Musím být takhle "nemocná" častěji. :D

Tumblr_l8nf13ya1f1qdbbywo1_500_large

B.

24. ledna 2012 v 19:34 | Raspberry |  Píšu...
Nemám náladu na další články. Omlouvám se. V neděli mi umřel křeček - měl nádor a jsem ráda, že už se netrápí. Slíbila jsem si, že až se to stane, nebudu brečet. Samozřejmě že jsem brečela. Je mi o strašně líto. Vy co jste měli nějaké zvíře, to určitě chápete…

400546_356938157655241_208837242465334_1737525_413122281_n_large

Looklet 0.1 - Wish you were here.

20. ledna 2012 v 21:31 | Raspberry |  Other
Tak jsem se rozhodla, že budu na blog přidávat moje výtvory z Lookletu.
Zrovna tento outfit jsem vytvořila skoro před dvěmi měsíci a popravdě se mi už ani moc nelíbí, ale byl to prostě můj první výtvor a pro mě to hodně znamenalo. :D A jestli vás zajímá, proč název Wish you were here, prostě většinou pojmenovávám podle písniček.Pátek třináctého

13. ledna 2012 v 17:11 | Raspberry |  Píšu...
Sice je dneska pátek 13. (mimochodem, jste pověrčiví?), ale jsem docela... hm, nějaké synonymum ke slovu šťastný? Mám dobrou náladu, konkrétně protože...
  • ... zítra budu hlídat štěně čivavy :) Uááá, strašně se těším. Asi ji už nevrátím. :D
  • ... jsem nezkazila pololetku z matiky.
  • ... UJP. Už je pátek. :D
  • ... už mám konečně koupené šaty na školní ples.
  • ... a k těm šatům i boty, které mají vysoký podpatek, tak doma chodím v podpatkách a trénuju, abych na tom plese pak nejebla na zem. :D
A taky protože...
  • ... venku sněží. Ráno nasněžilo, dopoledne to roztálo, kolem dvanácté byla úplná vánice, ale za hodinu to zase roztálo, fakt úplné jaro... teplíčko. Před chvílí zase začalo sněžit a zatím se ten sníh drží.
  • ... jsem sama doma. Důvod k radosti, ne?:D

Book4091_168310125_large

DIY || Stojánek na fotku

9. ledna 2012 v 17:54 | Raspberry |  Vyrob si
Na internetu jsem našla zajímavý a zároveň jednoduchý nápad na stojánek na fotku z čajové svíčky, výroba trvá tak minutu (!) a vypadá to moc zajímavě.

MATERIÁL:
čajová svíčka
nůžky
lepidlo

Cesta ze lepším životem: Move to Ireland.

8. ledna 2012 v 17:13 | Raspberry |  Na téma
Jednu z cest za lepším životem si představuju takto: pryč z Česka, co nejrychleji to půjde. Pryč od těch všech krádeží a podvodů, pryč od závistivých lidí a od těch, kteří vás hned odsuzují, když uděláte sebemenší věc tak, jak to není obvyklé, daleko od nekonečného spěchu a starostí. Kam? Na Smaragdový ostrov - Irsko. To je země, do které mě to strašně táhne... (Skutečnosti, že tam často prší a zejména od srpna do ledna, nevěnujeme pozornost. :D)
Když nám paní učitelka na Angličtinu ukazovala fotky z Irska, kde strávila asi týden, málem jsem se zbláznila. Hned jsem věděla, že bych se tam jednou v budoucnu chtěla podívat. Aspoň pár dní.
P. učitelka byla v takovém malém městečku, které má školu, kostel a maximálně 10 domů. Většinou to prý bývá tak, že když se v Irsku narodíte v nějakém městě, žijete tam už celý svůj život. Přijde mi krásné, že oni se za svou zemi nestydí a nemají potřebu se stěhovat. To je něco, co já nikdy nezažiju.

Tumblr_lwo37v4l4i1r5nuyxo1_500_large

Kuky se vrací (2010)

2. ledna 2012 v 15:59 | Raspberry |  Filmy
ŽÁNR: Dobrodružný / Loutkový / Rodinný | ZEMĚ: ČR, 2010 | DÉLKA: 93 minut | REŽIE: Jan Svěrák

Kuky se vrací, film scénáristy a režiséra Jana Svěráka, je dobrodružný i poetický rodinný příběh, v němž ovšem hlavní role přebírají hrdinové ze světa dětské představivosti. Šestiletý Ondra trpí astmatem, a tak ze "zdravotních důvodů" musí pryč i jeho oblíbená hračka - růžový medvídek Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá medvídkovy příběhy v neznámém přírodním světě. Je to ale opravdu jen sen malého kluka a nebo se Kuky skutečně vydal za největším dobrodružstvím svého plyšového života? Kuky se vrací představuje v kontextu současné domácí kinematografie skutečně jedinečný snímek, a to nejen pro své zaměření na rodinné publikum spojující dětského i dospělého diváka, ale i pro netradiční a moderní kombinaci hraného a animovaného příběhu, plného akční scén a vtipných dialogů.